ClubForce.com
 Managing Your Club Finances

Managing Member Data


Clonmore GFC


Intermediate Fixtures

PHOTO: The 2019 Intermediate Panel. Back (Left to right): Paddy Gahan (Captain), Willie Byrne, Collie McGrath, Anthony Byrne, Luke Connolly, Jordan Kane, Sean Deay, David Mulvany, Andrew Byrne, John Kelly, Owen Coleman, Larry Doyle, John McGrath, Shane McGrath, Matt Cullen. Front: Con Murphy, Frankie Whelan, Rory Maguire, Shane Murphy, Cormac Connolly, Sean Doyle, Enda McGrath, Tom Pollard, Rory McKernan, David McCarney, Sean Tompkins, Niall Humphries, Jake Hickey. Missing: Josh Bowes.

2020 IFC Group B: Clonmore, Cocks, Fenagh, Kildavin/Clonegal 

The following are our 2020 IFC Group fixtures:

- Friday 4 September, 7.30pm Clonmore 1-14 Fenagh 3-8 (Draw), K/C 3-12 Cocks, 0-10.

- Sunday 13 September, 3.30pm Clonmore 0-11 Fighting Cocks 0-10,  Fenagh 2-12 K/C 0-10.

- Sunday 20 September, 3.30pm Clonmore 0-3 K/C 2-12, Fenagh 4-9 (21) Fighting Cocks 1-13 (16).

- Quarter-Final: K/C1-12 Myshall 0-7, Friday, 25 Sept, NCP, Clonmore 0-6 Ballinabranna 0-9, Sunday, 27 Sept, 1.30pm.

- Semi-Finals: between Friday 2 October & Sunday 4 October,

- FINAL: between Friday 9 & Sunday 11 October.

All three Group games are fixed for Brother Leo Park, Tullow.

2020 SFL Div 2, 6 March: Myshall 0-7 Clonmore 1-11

**********************************************************************************

2019 IFC Group B: Clonmore, Cocks, Kilbride, O'Hans. 

First Rd Friday 26 July: O'Hanrahans 3-10 Clonmore 2-10, Kilbride 1-13 Fighting Cocks 0-6. Group A: Kildavin/Clonegal 2-8 Myshall 0-6, Eire Og 0-15 Grange 0-10.

2nd Rd: Sat, 10 Aug, 6.45pm NCP: Clonmore 0-12 Fighting Cocks 0-11, O'Hanrahans 2-8 Kilbride1-7. Group A: Grange 2-7 Myshall 0-11, K/C 3-8 Eire Og 0-7.

3rd Rd: Sun, 25 Aug, 4.30pm, NCP. Clonmore 2-10 Kilbride 2-10, O'Hanraghans 4-11 Fighting Cocks 4-13. Group A: Myshall 1-10 Eire Og 0-11, K/C 2-22 Grange 1-10.

Quarter Finals: 13-15 Sept: Clonmore V Eire Og, Kilbride V Myshall.

Semi Finals: 21-22 September

FINAL: 4-6 October.

***************************

2019 SFL 2 fixtures:

Mar 24: Kilbride.  (A) - Won 0-10 to 0-9

Mar 31: Cocks      (H) - Won 1-13 to 1-12

Apr 7:    Railyard  (H) - Won 1-16 to 1-7

Apr 11:  Eire Og   (H) - Lost 0-11 to 0-14

Apr 19  Myshall  (H) - Won 1-17 to 0-7

April 28 O'Hanrahans (A) - Lost 1-13(16) to 3-8(17)

May 19: Kildavin/Clonegal (H) - Lost 0-11 to 0-12

May 26: MLR       (A) - Won 4-17 to 1-4

June 9:  Grange   (H) - Lost 1-12 to 2-11

************************************

2018 INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP:

GROUP A: Éire Óg, Grange, O'Hanrahans, Ballon.

GROUP B: Fighting Cocks, Ballinabranna, Clonmore, Kildavin/Clonegal.

First Rd: Sat, 21 July: Clonmore 1-5 B'branna 2-16, K/C 1-9 Cocks 0-12, **GROUP A: O'Hans 3-14 Ballon 1-7, Eire Og 1-13 Grange 0-11.

Second Rd: Sat, 4 August: Clonmore 2-9 Fighting Cocks 2-10, B'branna 0-15 K/C 2-6. ** Grange 3-17 Ballon 0-13, Eire Og 1-12 O'Hans 0-14.

Third Rd: W/E 28 August Clonmore 1-7 Kildavin/Clonegal 3-9, Ballinabranna 2-10 Cocks 0-10. **Eire Og 1-14 Ballon 1-10, O'Hans 3-12 Grange 4-9 (draw).

22 September: Relegation Play-off: Clonmore 1-7 Ballon 0-7. 

Q/F: K/C beat Grange, O'Hans beat F'Cocks.

S/F:Eire Og 2-15 K/C 3-8, B'Branna 1-13 O'Hans 3-7 (draw), B'Branna 1-11 O'Hans 0-12 (replay).

FINAL: Sat 6 October: B'Branna 1-8 Eire Og 0-9

2018 SENIOR FOOTBALL LEAGUE DIVISION 2

*30-03-2018 (Fri) ROUND 1

Railyard 0-16 Grange 0-6

O'Hanrahans gave walkover to Kildavin/Clonegal 

Clonmore 2-7 Ballon 0-8 

16/4: Ballinabranna 1-6  Éire Óg 0-5

Fighting Cocks BYE

*06-04-2018 (Fri) ROUND 2 

Ballinabranna 1-7 Kildavin/Clonegal 0-11

Clonmore 1-11 O'Hanrahans 2-14

Éire Óg 1-7 Grange 0-11

Ballon 1-10 Fighting Cocks 2-13

Railyard BYE

*13-04-2018 (Fri) ROUND 3 

Kildavin/Clonegal 1-9 Clonmore 0-12

Grange 0-10 Ballinabranna 0-10

O'Hanrahans 1-13 Ballon 1-9

Railyard 3-13 Fighting Cocks 1-11

Éire Óg BYE

*20-04-2018 (Fri) ROUND 4 

Grange 1-13 Kildavin/Clonegal 1-6

Fighting Cocks 2-7 O'Hanrahans 6-12 

Éire Óg 3-17 Ballon 0-7

8/5/18: Railyard 1-10 Clonmore 2-6

Ballinabranna  BYE

*27-04-2018 (Fri) ROUND 5 

Spellman Park 19:30 Kildavin/Clonegal V Fighting Cocks 

Ballon 1-6 Ballinabranna GAA 

Grange 1-5 O'Hanrahans 5-13

Éire Óg 0-12 Railyard 1-16

Clonmore BYE

*04-05-2018 (Fri) ROUND 6 

Clonmore 0-5 Ballinabranna 1-12

O'Hanrahans 7-9 Railyard 1-7

Ballon 1-8 Grange 0-9

Éire Óg 1-12 Fighting Cocks 1-8

Kildavin/Clonegal BYE

*11-05-2018 (Fri) ROUND 7 

Fighting Cocks 0-4 Ballinabranna 4-14

Kildavin/Clonegal 0-5 Éire Óg 0-7

Grange 1-6 Clonmore 2-11

 Ballon 1-8 Railyard 2-6

O'Hanrahans BYE

*18-05-2018 (Fri) ROUND 8 

Ballinabranna 3-26 Railyard 2-5

Kildavin/Clonegal 1-8 V Ballon 1-10

O'Hanrahans 2-12 Éire Óg 0-17

Fighting Cocks 1-11 Clonmore 4-12

Grange BYE

*25-05-2018 (Fri) ROUND 9 

Railyard 0-9 Kildavin/Clonegal 1-17

Ballinabranna 1-8 O'Hanrahans 1-9

Clonmore 0-8 Éire Óg 1-11

Fighting Cocks 0-9 Grange 5-5

Ballon BYE

Semi-final: O'Hanrahans 2-13 Kildavin/Clonegal 0-10, Ballinabranna beat Railyard. Final: Ballinabranna 0-11  O'Hanrahans 0-8.

***************************************

2017 INTERMEDIATE CHAMPIONSHIP:

Group A: Éire Óg Grange Kilbride Naomh Eoin

Group B: Fighting Cocks Ballinabranna Clonmore Kildavin \ Clonegal

Group 1 Round 1 : Éire Óg 0-12 Grange 1-8, Kilbride 3-9 Naomh Eoin 4-6 

Group 2 Round 1:  Clonmore 2-10 KC 5-13, F'Cocks 2-14 Ballinabranna 1-10

Group 1 Round 2 : Kilbride 1-8 Éire Óg 0-8 , Grange 2-5  Naomh Eoin 1-8

Group 2, Round 2:  Clonmore 0-11 Branna 0-13, F'Cocks 2-13 K/C 2-11.

Group 1: Round 3: Kilbride 2-10 Grange 1-13, Eire Og 2-11 Myshall 0-7.

Group 2, Round 3:  Clonmore 0-9 Fighting Cocks 0-17, K/C 0-7 B'branna 1-7.

Quarter-Finals: 19 September: KC 1-8 Eire Og 2-3,  Grange 1-9 Branna 1-8

Semi-Finals: 23/24 September: Kilbride 3-6 K/C 0-7, Grange defeated Fighting Cocks after replay (first game: 2-12 to 1-15).

FINAL: Saturday 7 October: Kilbride 3-9 (18) Grange 1-14 (17)

Relegation play-off 22 October: Clonmore 0-11 Myshall 1-5

********************************************************************

2017 SFL Div 2 League

26-03-2017 (Sun) Round 1

Naomh Eoin 4-11 Clonmore 2-9 LOST

Éire Óg 0-10 Ballinabranna 0-10

Kildavin/Clonegal 2-9 Kilbride 1-6 

Grange 3-7 Railyard 0-11 

Fighting Cocks BYE

02-04-2017 (Sun) Round 2

Grange 2-11 Éire Óg 2-10 

Kildavin/Clonegal V Ballinabranna 

Tuesday, 18 April, 7.15pm: Kilbride 0-12 Clonmore 1-9 DRAW

Fighting Cocks 3-17 Naomh Eoin 4-3

Railyard BYE

09-04-2017 (Sun) Round 3

Naomh Eoin 3-13 Kilbride Fighting 1-9

Fighting Cocks 2-11 Railyard 1-12

Clonmore 0-9 Kildavin/Clonegal 3-10 LOST

Ballinabranna V Grange 

Éire Óg BYE

16-04-2017 (Sun) Round 4

Naomh Eoin 2-6 Éire Óg 2-17

Kildavin/Clonegal 3-4 Grange 0-15 

Kilbride 0-7 Fighting Cocks 1-13

Sunday 23/4/17: Clonmore 0-2 Railyard 4-11 LOST

Ballinabranna BYE

30-04-2017 (Sun) Round 5 

Railyard V Éire Óg 

Fighting Cocks V Kildavin/Clonegal 

Ballinabranna V Naomh Eoin

Kilbride V Grange 

Clonmore BYE

07-05-2017 (Sun) Round 6 

Fighting Cocks V Éire Óg 

Ballinabranna 1-16 Clonmore 1-9 LOST

Railyard V Kilbride 

Grange V Naomh Eoin 

Kildavin/Clonegal BYE

14-05-2017 (Sun) Round 7 

Railyard V Naomh Eoin 

Clonmore 1-9 Grange 1-13 LOST

Éire Óg V Kildavin/Clonegal 

Ballinabranna V Fighting Cocks 

Kilbride BYE

21-05-2017 (Sun) Round 8 

Railyard V Ballinabranna 

Clonmore 2-7 Fighting Cocks 0-15 LOST

Naomh Eoin V Kildavin/Clonegal 

Éire Óg V Kilbride 

Grange BYE

27-05-2017 (Saturday) Round 9 

Éire Óg 2-23 Clonmore 1-8 LOST

Grange V Fighting Cocks 

Kildavin/Clonegal V Railyard 

Kilbride V Ballinabranna 

Naomh Eoin BYE

Semi-finals: Eire Og 1-7 Grange 0-10, Fighting Cocks 2-10 K/C 1-11

********************************************************************************

 

top of page
Clubforce.com 
 Managing Member Data